Zavolejte nám

+420 777 913 434

e-mail

info@tina-melnik.cz

Řezání vodním paprskem

Potřebujete poradit?

Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Zavolejte nám.

Co je vodní paprsek?

Jedná se o poměrně jednoduchý princip fungování oproti CO2 laseru. Za pomoci vysoké tlaku a proudu vody s přídavkem abraziva (jako je například granátový písek), který prochází tenkou hlavicí dokážeme řezat kovy, plasty, sklo, kámen a mnoho dalších materiálů s maximální přesností a čistotou.

Je potřeba na zřetel, že řezaný materiál je ponořen do vodní lázně a musí být voděodolný, aby nedošlo k jeho znehodnocení.

Výhody řezání vodním paprskem

Všestrannost

Jednou z hlavních výhod vodního paprsku je jeho schopnost řezat širokou škálu materiálů, včetně kovů, plastů, skla, kamene, keramiky atp., proto najde vysoké využití.

Nulová deformace

Díky tomu, že se jedná o studený řezací proces, nedochází k tepelnému namáhání materiálu během řezání. Nedochází tak k deformaci, zkřivení nebo změně vlastností materiálu.

Vysoká přesnost

Vodní paprsek má extrémně vysokou přesnost řezání, což je ideální pro výrobu součástek a komponentů pro které je stěžejní, aby odpovídali přesným rozměrů.

Minimum odpadu

Řezání vodním paprskem produkuje minimální množství odpadu díky vysoké přesnosti řezu a absenci tepelné deformace. Tím lze ušetřit velké množství materiálu a tím pádem i peněz.

Koncept řezu vodním paprskem

Vytvoření tlaku
Voda je stlačena pomocí vysokotlakového čerpadla, který vytváří tlak až 90 000 psi.

Přidání abrazivních částic
V míchací komoře se smíchá abrazivní médium (obvykle granátový písek), který je vtahován do proudu vody. Při abrazivním řezání vodní paprsek neřeže, ale abrazivum, a voda je prostředkem, který zrychluje abrazivní částice.

Směrování a řízení paprsku
Stlačená voda putuje z čerpadla do řezací hlavy přes trubky s vysokým tlakem. U řezací hlavy prochází voda orifikem, což je tvrdý drahý kámen (obvykle diamant) s otvorem menším než jehla. Jakmile voda projde touto malou dírkou, její tlak je přeměněn za rychlost.

Jaké materiály lze řezat?

Kovové materiály

ocel konstrukční, legovaná, nástrojová...

Přírodní materiály

mramor, žula, pískovec, sklo, dlažba

Pružné materiály

pěnové materiály, plasty, pryž, kompozity

Kovové materiály

slitiny hliníku, titanu, mědi, niklu, bronz

Jakým způsobem probíhá řezání materiálu pomocí vodního paprsku? Podívejte se, co vše zvládneme.
Přejít nahoru